mgr inż. Andrzej Jurkiewicz

Andrzej Jurkiewicz
Absolwent Politechniki Śląskiej, Wydziału Górniczego.

W niedawnej przeszłości kierował spółkami, które zajmowały się dostawą energii cieplnej i obsługą systemów ciepłowniczych, a także realizacją kompleksowych programów termomodernizacyjnych.

Autor lub współautor ponad 200 audytów energetycznych.

Zespół audytorów (8 osób) pod jego kierunkiem realizował w ciągu ostatnich czterech latach pełne programy termomodernizacyjne w wielu miastach na terenie południowej Polski.

Zespół ten wyspecjalizował się w obsłudze programów dla wspólnot mieszkaniowych. Program pod nazwą "Kompleksowe programy termomodernizacyjne obiektów budowlanych" otrzymał kilka nagród i wyróżnień w latach 2003–2004 (Lider Rynku, Marka Opolska, nominacja do Godła "Teraz Polska").

Wspólnie z żoną, także audytorem energetycznym, zrealizował prawdopodobnie pierwszy w Polsce program termomodernizacjny dla wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z wymogami ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (2002/2003 rok), tj. program gdzie kredytobiorcą i inwestorem była wspólnota mieszkaniowa (budynek zwany "Domem Profesora" w Opolu przy ul. Oleskiej 45).

W czasie pracy w ECO S.A. Opole kierował zespołem, który wprowadził mało znany na rynku produkt pod nazwą "Umowy ESCO w ciepłownictwie".

Od czterech lat prowadzi wykłady na Politechnice Śląskiej dla słuchaczy studiów podyplomowych ze specjalnością "audyt energetyczny".

Od kwietnia tego roku rozpoczął budowę własnego domu "prawiepasywnego"... aby powalczyć z mitem, że budynek pasywny musi być o 30–40% droższy od tradycyjnego.


(wrzesień, 2008)


Artykuły:

Programy termomodernizacyjne

Umowa ESCO w ciepłownictwie

Współspalanie biomasy w elektrowniach zawodowych – zysk czy strata?

Żyjemy w azbeście

Dom prawie pasywny

Dom prawie pasywny - wentylacja, ogrzewanie i chłodzenie

Dom prawie pasywny – Jak pozbyć się mostków liniowych?

Energia pierwotna